truskawka sułoszowa

Nasza oferta

    W chwili obecnej w uprawie mam: Honeoye, Ventana, Salut, Rosie, Merlin, Luna, Eros, Segal, Elkat, Darselect, Filon, Patrycja, Alfa Centauri, Pegasus, Florence, Pandora, Polka, Sympfoni.
    W prowadzonym obecnie mateczniku znajdują się sadzonki następujących odmian: Elsanta, Kent, Honeoye, Selvik, Panon.
    W doświadczenia posiadamy dwie odmiany Jota oraz Perła.


Honeoye

Pochodzenie: odmiana amerykańska ('Vibrant' x 'Holiday') wykazująca dużą zdolność adaptacyjną i dlatego uprawiana w wielu krajach europejskich a zwłaszcza w Polsce
Roślina: silnie rosną wykazując niezbyt zwarty, wzniesiony pokrój ułatwiający zbiór. Wykazują dużą odporność na choroby liści i wytrzymałość na przemarzanie są jednak wrażliwe na choroby systemu korzeniowego.
Owoce: dosyć duże i średniej wielkości z małą tendencją do drobnienia w niewielkim stopniu są porażane przez szarą pleśń. Kształt owocu stożkowaty ze ściętym wierzchołkiem i przewężeniem przy kielichu tworzącym szyjkę. Skórka intensywnie czerwona do ciemnoczerwonej u mocno dojrzałych owoców, jednolita na całej powierzchni z silnym połyskiem. Miąższ jasnoczerwony, aromatyczny o przeciętnym smaku. Odmiana plenna chociaż ustępująca odmianie Elkat wykazująca zdolność skoncentrowanego dojrzewania owoców. Bardzo przydatna do uprawy przyspieszonej w polu pod niskimi osłonami. Owoce bardzo jędrne, dobrze znoszą krótkotrwałe przetrzymywanie oraz transport na duże odległości.
Odmiana polecana na plantacja towarowe jak i do uprawy amatorskiej

Kent

Pochodzenie: odmiana kanadyjska ('Redgauntlet' x 'Tioga') x Raritan.
Roślina: wzrost umiarkowanie silnym, pokroju wzniesionym, niezbyt zwartym. Truskawka odporna na choroby liści i bardzo odporna na niską temperaturę zimą, a kwiaty na wiosenne przymrozki, jednak bardzo podatne na werticiliozę.
Owoce: w małym stopniu są porażane przez szarą pleśń, duże do średniej wielkości pod koniec zbiorów drobniejące, zwłaszcza przy niedostatku wody. Charakterystyczną cechą owoców Kenta są wyrostki miąższu przy kielichu dodające mu specyficznej urody oraz zdolność roślin do powtórnego kwitnienia na jesień co przy ciepłej i długiej jesieni pozwala nieraz na powtórny choć mniej obfity zbiór. Skórka czerwona z silnym połyskiem wyraźnie jaśniejsza przy kielichu. Miąższ jasnoczerwony równomiernie wybarwiony, soczysty, smaczny. Owoce bardzo jędrne, dobrze znoszą transport, nawet przy dużych opadach zachowujące niezłą jakość. Plonuje bardzo obficie. Kent jest doskonałą średnio-wczesną odmiana deserową, ale wykazuje też przydatność do przetwórstwa.
Odmiana polecana na plantacja towarowe jak i do uprawy amatorskiej. Nadaje się do uprawy przyspieszonej w polu


Pegat – nowa polska odmiana

Pochodzenie: odmiana polska
Roślina: wzrost roślin dość silny, pokrój średnio zwarty do zwartego, kulisto-wzniesiony, ulistnienie obfite. Liście zielone, o średnio silnym połysku, wklęsłe, o brzegach ząbkowanych do karbowanych. Rozłogi średnio liczne, średnio silnie owłosione, o umiarkowanie silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty średniej wielkości, obupłciowe, o kielichu tej samej wielkości co korona i nakładających się płatkach korony.
Owoce: średnie i duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone, o nieco jaśniejszym wierzchołku, o silnym połysku, dość jędrne, o lekko zagłębionych orzeszkach. Miąższ jasnoczerwony, komora powietrzna średniej wielkości; kielich zagłębiony, nieco mniejszy od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, dość silnie przylegający do owocu
Odmiana 'Pegat' jest nową odmianą deserową o średniej porze dojrzewania owoców, cenną zwłaszcza z uwagi na atrakcyjny wygląd owoców i obfite plonowanie, a także małą podatność na choroby liści i wysoką wytrzymałość na przemarzanie. Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych.


Panon - odmiana męskosterylna

Pochodzenie:('Pandora' x 'Onebor') to odmiana późna , wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Roślina: rosną średnio silnie, mają pokrój luźny, kulisty, spłaszczony. są mało wrażliwe na białą plamistość liści i mącznika prawdziwego truskawki, ale średnio podatne na czerwoną plamistość liści, są natomiast bardzo odporne na werticiliozę oraz wykazują wysoką wytrzymałość na przemarzanie.
Owoce: są mało podatne na szarą pleśń. bardzo liczne kwiatostany wyrastanają na równi z powierzchnią liści. kwiaty są męskosterylne. odmiana odznacza się obfitym plonwaniem pod warunkiem wykorzystania zapylacza, podobnie jak Pandora. Owoce są duże bardzo atrakcyjne w wyglądzie, bardzo kształtne-stożkowate, bardzo jędrne i trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i odgniecenia. Skórka jest pomarańczowoczerwona, dość równomiernie wybarwiona, o silnym połysku. miąższ ma barwę intensywnie czerwoną.
Odmiana deserowa, polecana zwłaszcza do uprawy towarowej.


Selvik
Nowość - tylko u nas !

Pochodzenie:('Selva' x 'Vicoda'). odmiana polska, wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, w rejestrze od 2007 roku.
Roślina: mało podatna na mącznika prawdziwego truskawki oraz białą i czerwoną plamistość liści, ale wytrzymała na przemarzanie. Plonują wyjątkowo obficie. Rośliny cechują się silnym wzrostem mają pokrój kulisty, spłaszczony, zwarty.
Owoce: są duże stożkowate, o skórce intensywnie czerwonej do ciemnoczerwonej, nieco jaśniejszej w części wierzchołkowej, o silnym połysku. Miąższ jest intensywnie czerwony, bardzo jędrny, smaczny.
Odmiana deserowa, polecana zwłaszcza do uprawy towarowej.


uprawa truskawek sadnet